România U21 - Ucraina U21 scor final. Elevii lui Rădoi, dezlănțuiți pe final

România U21 a jucat al doilea meci din grupa de calificare pentru Campionatul European din 2022, pe teren propriu, împotriva Ucrainei.

Moruțan și Petre au adus victoria României, 3-0 cu Ucraina.

Naționala de tineret a României s-a impus, joi, pe Ploiești, scor 3-0, în partida cu reprezentativa Ucrainei, din preliminariile Campionatului European din 2021. După o primă repriză în care tabela de marcaj n-a suferit modificări, „tricolorii” au deschis scorul prin Olimpiu Moruțan, în minutul 75. Adrian Petre a risipit emoțiile, după reușita din minutul 80, iar lovitura finală a dat-o tot el, în al 4-lea minut al prelungirilor.

În minutul 85, Marius Mihai Marin a văzut cartonașul roșu. Luni, 14 octombrie, naționala mică va întâlni pe teren propriu Irlanda de Nord, reprezentativă care a cedat, joi, în Danemarca, scor 1-2. România are 3 puncte după două meciuri, pentru că „tricolorii” au fost învinși la debut, de danezi, scor 1-2.

ECHIPELE DE START:

ROMÂNIA U21: Andrei Vlad - Boboc, Paşcanu, Chindriş, Velisar - Băluţă, Moruţan, Oaidă - Man, Ganea, Drăguş
Rezerve: Aioani, Mihăilă, Petre, Ciobotariu, Marin, Olaru, Raţiu, Ciobanu, Neicuţescu
Antrenor: Mirel Rădoi

Ucraina U21: Bilyk - Popov, Cheberko, Bykov - Milovanov, Lednev, Chekh, Shaparenko, Dubinchak - Topalov, Rusyn
Rezerve: Kucheruk, Bondar, Smirniy, Kozhushko, Supriaha, Mudryk, Alibekov, Konoplia, Tsitaishvili
Antrenor: Ruslan Rotan