Roland Garros. Mihaela Buzărnescu, învinsă în primul tur

Jucătoarea română de tenis Mihaela Buzărnescu a fost învinsă de rusoaica Ekaterina Alexandrova, cu 6-4, 6-4, luni, în prima rundă a turneului de la Roland Garros, primul de Mare Şlem al anului. Buzărnescu (31 ani, 33 WTA) s-a înclinat după o oră şi 25 de minute.

Românca o învinsese pe Alexandrova (24 ani, 58 WTA) în singurul lor meci direct, în 2017, la Poitiers (ITF, 100.000 dolari), cu 6-2, 6-4 în sferturi. În setul de debut, Buzărnescu a condus cu 1-0 şi 2-1, dar apoi rusoaica a întors scorul şi s-a desprins la 5-3, după două break-uri, câştigând setul cu 6-4.

Buzărnescu a avut 3-1 şi 4-2 în setul al doilea, dar apoi a pierdut patru ghemuri la rând (4-6) şi meciul. Alexandrova a avut procentaje mai bune la ambele servicii, mai multe lovituri direct câştigătoare (20-13), situaţia erorilor neprovocate fiind echilibrată, 30 pentru rusoaică, 28 pentru Buzărnescu. Buzărnescu va primi un cec de 46.000 de euro şi 10 puncte WTA pentru participare.