Roger Federer, eliminat de Dimitrov în sferturile US Open

Roger Federer

Roger Federer a fost învins în sferturile US Open de bulgarul Grigor Dimitrov, 3-6, 6-4, 3-6, 6-4, 6-2. Elvețianul de 38 de ani a comis 61 de erori neforțate și a acuzat dureri de spate.

„Am înțeles că trebuia să îl forțez să rămână pe teren, iar în setul al cincilea era clar că nu e la sută la sută din capacitate. În primul set am fost nervos, iar el a servit bine şi am vrut doar să mă mențin în meci. Sunt pur şi simplu fericit", a fost impresia lui Dimitrov după meciul în care a accedat în semifinalele turneului. Bulgarul este în premieră în semifinalele turneului de la Flushing Meadows.

În prezent numărul 78 ATP, Dimitrov a fost supranumit la începutul carierei „Baby Federer" și a fost locul al treilea mondial în 2017, conform Agerpres.

Bulgarul îl va avea adversar pe Daniil Medvedev (5 ATP) în semifinalele turneului US Open.