Real Madrid, victorie în deplasare, la Betis

Real Madrid a învins în deplasare, cu scorul de 5-3, formaţia Betis Sevilla, într-o partidă din cadrul etapei a 24-a a campionatului de fotbal al Spaniei, disputată duminică.

Andaluzii au condus cu 2-1 la pauză, prin golurile lui Aissa Mandi (23) şi Nacho (37 - autogol), după ce Real reuşise deschiderea scorului prin Marco Asensio (11).

În repriza secundă, elevii lui Zinedine Zidane au trecut la cârma jocului şi au punctat de patru ori, prin Sergio Ramos (50), Marco Asensio, care a reuşit dubla în minutul 59, Cristiano Ronaldo (65) şi Karim Benzema (90+2). Gazde au mai marcat la rândul lor un gol în finalul jocului, prin Sergio Leon (85).

Într-un alt meci disputat duminică, Atletico Madrid s-a impus cu 2-0 pe teren propriu în faţa formaţiei Athletic Bilbao, graţie reuşitelor lui Kevin Gameiro (67) şi Diego Costa (80).

Rezultatele etapei:

Vineri
Girona - Leganes 3-0
Au marcat: Stuani (23 - penalty), Portu (36), Juanpe (85).

Sâmbătă
Las Palmas - FC Sevilla 1-2
Au marcat: Calleri (82 - penalty), respectiv Ben Yedder (35), Sarabia (50).

Eibar - FC Barcelona 0-2
Au marcat: Luis Suarez (16), Alba (88).

Alaves - Deportivo La Coruna 1-0
A marcat: Munir (61).
Atacantul Florin Andone a fost integralist la Deportivo La Coruna.

Malaga - CF Valencia 1-2
Au marcat: Ideye (27), respectiv Coquelin (80), Parejo (85 - penalty).

Duminică
Real Sociedad - Levante 3-0
Au marcat: Prieto (10 - penalty), Juanmi (38), Sergio Canales (55).

Atletico Madrid - Athletic Bilbao 2-0
Au marcat: Gameiro (67), Costa (80).

Espanyol Barcelona - Villarreal 1-1
Au marcat: Granero (85), respectiv Rodrigo Hernández (25).

Betis Sevilla - Real Madrid 3-5
Au marcat: Mandi (33), Nacho (37 - autogol), Sergio Leon (85), respectiv Asensio (11, 59), Ramos (50), Cristiano Ronaldo (65), Benzema (90+2).

Luni se dispută ultimul meci al etapei, Getafe - Celta Vigo.

În clasament conduce FC Barcelona, 62 puncte, urmată de Atletico Madrid, 55 puncte, Valencia, 46 puncte, Real Madrid, 46 puncte, FC Sevilla, 39 puncte, etc.