Real Madrid, de neoprit. Barcelona, surclasată

real madrid champions league

Real Madrid a câștigat categoric duelul cu Barcelona din Supercupa Spaniei, 5-1 la general (3-1 în tur, 2-0 azi), și bifează al doilea trofeu al sezonului, după Supercupa Europei.

ără Cristiano Ronaldo, eliminat în meciul tur și suspendat 5 meciuri, Asensio a ieșit la rampă și a deschis rapid scorul pe "Santiago Bernabeu", în minutul 4, cu un șut imparabil de la aproximativ 25 de metri, care l-a lăsat fără replică pe Ter Stegen, scrie GSP.

Benzema și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor cu cinci minute înainte de pauză, când a profitat de centrarea expediată de pe partea stângă de Marcelo, a scăpat de marcajul lui Umtiti și a reluat în plasă cu un șut puternic din apropierea punctului de la 11 metri.

Campioana Spaniei a cucerit astfel a zecea Supercupă a Spaniei din istorie, după ce în urmă cu două săptămâni s-a impus și în duelul cu Manchester United din Supercupa Europei, 2-1.

Returul dintre Real Madrid și Barcelona s-a jucat la miezul nopții.