Real Madrid - Ajax Amsterdam, rezultat final în optimile Champions League

Real Madrid
Real Madrid

Real Madrid, deţinătoarea trofeului, a învins-o pe Ajax Amsterdam cu scorul de 2-1, miercuri, în deplasare, într-un meci din prima manşă a optimilor de finală ale Ligii Campionilor la fotbal.

Karim Benzema (60) a deschis scorul pentru madrileni, lăncierii au restabilit egalitatea prin marocanul Hakim Ziyech (75), dar Marco Asensio (87) a adus victoria echipei antrenate de Santiago Solari. Ajax, care şi-a creat mai multe şanse de gol, având inclusiv o bară (Dusan Tadic), a avut un gol anulat lui Tagliafico, după consultarea arbitrajului video (VAR).

Sergio Ramos a disputat meciul său cu numărul 600 pentru Real

Tottenham Hotspur a făcut un pas mare spre sferturi după victoria la scor de forfait cu Borussia Dortmund, 3-0, la Londra. Heung-Min Son (47), Jan Vertonghen (83) şi Fernando Llorente (86) au marcat golurile echipei antrenate de Mauricio Pochettino. Tottenham nu a mai atins sferturile de finală din ediţia 2010/11 a Ligii Campionilor. Partidele din manşa secundă se vor juca pe 5 martie, la Madrid, respectiv Dortmund.

Vezi şi: Mihaela Buzărnescu, în sferturile probei de dublu la Doha