Liga Campionilor - rezultatele complete, primul tur al preliminariilor

Marți și miercuri s-au jucat primele meciuri în Liga Campionilor, turul partidelor care stabilesc echipele calificate în etapa următoare.

Norvegienii de la Rosenborg Trondheim, o obişnuită a Ligii Campionilor, în care a fost sfertfinalistă în sezonul 1996/1997, au învins în deplasare, cu scorul de 2-0, pe nord-irlandezii de la Linfield FC, într-o partidă din prima manşă a turului I preliminar al acestei competiţii, disputată miercuri seara.

Oaspeţii au deschis scorul în minutul 22, prin Mike Jensen, iar apoi şi-au majorat avantajul în repriza secundă, graţie reuşitei lui Alexander Soderlund (69).

Într-un alt meci, campioana Bulgariei, Ludogoreţ Razgrad a fost învinsă la limită pe terenul formaţiei ungare Ferencvaros (scor 1-2). Au marcat Nguen (6) şi Zubkov (65) pentru învingători, respectiv Swierczok (31).

Fundaşul Cosmin Moţi a fost integralist la Ludogoreţ şi a primit un cartonaş galben în minutul 51, în timp ce atacantul Claudiu Keşeru a rămas pe banca de rezerve până la final.