Paris Saint-Germain, învinsă în campionatul Franţei

Echipa de fotbal Paris Saint-Germain, dublă campioană en titre a Franţei, a suferit primul eşec al sezonului în Ligue 1, fiind învinsă la limită, cu 2-1, pe terenul formaţiei Rennes, într-o partidă din cadrul etapei a 2-a, disputată duminică seara.

Parizienii au deschis scorul prin uruguayanul Edinson Cavani (36), însă gazdele au reuşit să egaleze în finalul primei reprize, prin Mbaye Niang (44), iar apoi au trecut în avantaj după pauză, graţie golului marcat de Romain Del Castillo (48).

Rezultate:
Vineri
Olympique Lyon - Angers 6-0
Au marcat: Aouar (11), Moussa Dembele (36, 65), Depay (42, 48), Jean Lucas (72).
Portarul Ciprian Tătăruşanu a fost rezervă la Lyon.

Sâmbătă
FC Nantes - Olympique Marseille 0-0

Nimes - OGC Nice 1-2
Au marcat: Ripart (45+1 - penalty), respectiv Wylan Cyprien (10 - penalty), Knepe Ganago (16).

FC Metz - AS Monaco 3-0
Au marcat: Habib Diallo (11 - penalty, 53), Cohade (66).

Amiens - Lille 1-0
A marcat: Guirassy (70).

Bordeaux - Montpellier 1-1
Au marcat: Maja (70), respectiv Delort (22).

FC Toulouse - Dijon 1-0
A marcat: Makengo (54).

Duminică
AS Saint-Etienne - Brest 1-1
Au marcat: Bouanga 83, respectiv Faussurier 45+1.

Stade Reims - RC Strasborug 0-0

Rennes - Paris Saint-Germain 1-2
Au marcat: Niang 44, Del Castillo 48, respectiv Cavani 36.

Primele locuri în clasament sunt ocupate de Olympique Lyon, Nice şi Rennes, cu câte 6 puncte, urmate de FC Metz şi Stade Reims, ambele cu câte 4 puncte, etc.