Napoli, victorie cu Benevento în Serie A

Foto Napoli
Foto Napoli

Cu Chiricheș rezervă la Napoli și Toșca la Benevento, liderul din campionatul italian a învins codașa din Serie A  cu scorul de 2-0.

Victoria lui Napoli a venit în cadrul etapei a 23-a a campionatului de fotbal al Italiei, disputată duminică seara.

Belgianul Dires Mertens a deschis scorul în minutul 20, ajungând la 14 goluri marcate de la debutul actualei ediţii din Serie A. Rezultatul final a fost stabilit de slovacul Marek Hamsik, căpitanul napoletanilor, imediat după pauză (47).

Graţie acestui succes, SSC Napoli rămâne în fotoliul de lider al clasamentului, cu un avans de un punct faţă de campioana en titre, Juventus Torino, care a reuşit scorul etapei, impunându-se cu 7-0 pe teren propriu în partida cu Sassuolo.

Rezultatele etapei:

Sâmbătă
Sampdoria Genoa - Torino FC 1-1
Au marcat: Torreira (11), respectiv Acquah (25).

Inter Milano - Crotone 1-1
Au marcat: Eder (23), respectiv Barberis (60).
Mijlocaşul Adrian Stoian a fost rezervă la Crotone, fiind introdus în joc pe parcursul reprizei secunde.

Duminică
Hellas Verona - AS Roma 0-1
A marcat: Under (1).
Portarul Bogdan Lobonţ a fost rezervă la AS Roma.

Juventus Torino - Sassuolo 7-0
Au marcat: Alex Sandro (9), Khedira (24, 27), Pjanic (38), Higuain (63, 74, 83).

Udinese - AC Milan 1-1
A marcat: Gianluigi Donnarumma (76 - autogol), respectiv Suso (9).

Bologna - Fiorentina 1-2
Au marcat: Pulgar (44), respectiv Veretout (41).

Atalanta Bergamo - Chievo Verona 1-0
A marcat: Mancini (72).

Cagliari - SPAL Ferrara 2-0
Au marcat: Cigarini (34), Sau (78).

Benevento - SSC Napoli 0-2
Au marcat: Mertens (20), Hamsik (47).

Luni este programat ultimul meci al etapei, Lazio Roma - Genoa 1893.

Clasament: 1. Napoli - 60 puncte, 2. Juventus - 59 puncte, 3. Lazio - 46 puncte (22 j), 4. Inter Milano - 45 puncte, 5. AS Roma - 44 puncte