Monica Niculescu - Kristyna Pliskova rezultat la Shenzhen

Monica Niculescu a jucat miercuri cu Kristyna Pliskova și s-a calificat în sferturi la turneul de la Shenzhen.

Jucătoarea română de tenis Monica Niculescu s-a calificat în sferturile de finală ale turneului WTA de la Shenzhen (China), dotat cu premii totale de 750.000 de dolari, miercuri, după ce a învins-o pe Kristynei Pliskova (Cehia) cu 6-7 (2), 6-3, 6-4. Niculescu (31 ani, 99 WTA), venită din calificări, s-a impus după două ore şi 23 de minute.

Monica Niculescu şi-a asigurat 13.121 dolari şi 78 de puncte WTA în urma acestui succes. Cele două s-au mai confruntat o singură dată, românca învingând în 2015, în turul al treilea la Wimbledon, cu 6-3, 7-5. Niculescu şi Kristyna Pliskova (26 ani, 94 WTA) trebuiau să fie adversare şi în 2014, la Wuhan, dar Monica a declarat forfait.

În sferturi, Niculescu o va înfrunta pe chinezoaica Yafan Wang (24 ani, 70 WTA), victorioasă cu 3-6, 6-4, 6-4 în meciul cu Ons Jabeur (Tunisia). Singurul duel dintre Monica şi Wang a avut loc în 2014, la Guangzhou, în semifinale, Niculescu învingând cu 6-0, 6-2. În sferturi este calificată şi Sorana Cîrstea, care o va înfrunta pe americanca Alison Riske.