Mihaela Buzărnescu - Jelena Ostapenko. VICTORIE de senzație la Doha

Mihaela Buzărnescu

Jucătoarea română de tenis Mihaela Buzărnescu a reuşit o victorie de senzaţie în faţa letonei Jelena Ostapenko, scor 6-1, 6-3, miercuri seara, în runda a doua a turneului WTA de la Doha (Qatar), dotat cu premii totale de 3.113.000 dolari, şi s-a calificat în optimile de finală.

Buzărnescu (29 ani, 43 WTA), care la începutul anului trecut ocupa locul 540 în ierarhia mondial, a obţinut prima sa victorie din carieră în faţa unei jucătoare din top 10, impunându-se după doar 65 de minute în meciul cu campioana de la Wimbledon (20 ani, 6 WTA).

Mihaela Buzărnescu a avut un prim set aproape perfect în care a condus cu 5-0, Ostapenko a reuşit un break, dar românca a încheiat setul cu 6-1, după doar 27 de minute. În actul secund, baltica a început mai bine şi a condus cu 2-0, însă Buzărnescu şi-a revenit şi trecut la conducere, după trei ghemuri la rând. Ostapenko a egalat (3-3), dar Mihaela Buzărnescu a câştigat ultimele trei ghemuri şi meciul.

Românca a reuşit 4 aşi, Ostapenko a avut 2, Buzărnescu a făcut 3 duble greşeli, iar adversara sa 4. Buzărnescu a avut mai multe mingi direct câştigătoare (16-14), dar şi mai puţine erori neforţate (11-21).

Meci greu în turul următor

Mihaela Buzărnescu şi-a asigurat un cec de 33.750 dolari şi 105 puncte WTA, iar în optimi o va înfrunta pe germanca Julie Goerges (29 ani, 10 WTA), care a dispus de Barbora Strycova (Cehia), cu 6-2, 3-6, 6-1.

Toate cele patru românce care au jucat miercuri la Doha s-au calificat în optimi: Simona Halep a învins-o pe rusoaica Ekaterina Makarova cu 6-3, 6-0, Sorana Cîrstea a întrecut-o pe belgianca Elise Mertens cu 7-5, 6-4, iar Monica Niculescu a profitat de abandonul Magdalenei Rybarikova (Slovacia), la scorul de 6-7 (6), 6-2, 3-0, relatează Agerpres.