Urmărește emisiunea live

Manchester United pare de neoprit în Premier League

M. United
M. United

Manchester United a obținut a patra victorie consecutivă de la sosirea lui Solskjaer.

Echipa Manchester United a obţinut a patra victorie consecutivă de la numirea norvegianului Ole Gunnar Solskjaer în postul de antrenor, impunându-se în deplasare, cu 2-0, în faţa formaţiei Newcastle United, într-o partidă din cadrul etapei a 21-a a campionatului de fotbal al Angliei, disputată miercuri seara.

Oaspeţii au marcat ambele goluri în repriza secundă, prin Romelu Lukaku, care a deschis scorul la un minut după intrarea sa în joc (min.64), şi Marcus Rashford (min.80). În urma acestui nou succes, Manchester United s-a apropiat la şase puncte de Chelsea Londra, ocupanta locului 4 în clasament, ultimul care asigură prezenţa în viitoarea ediţie a Ligii Campionilor. Miercuri, Chelsea a obţinut doar un rezultat de egalitate pe teren propriu în compania formaţiei Southampton (0-0).

Într-un alt joc, echipa atacantului român Florin Andone, Brighton and Hove Albion, a remizat în deplasare cu West Ham United (2-2). Golurile au fost marcate de Marko Arnautovic (66, 68) pentru gazde, respectiv Dale Stephens (56) şi Shane Duffy (58). Andone a fost rezervă în acest meci, fiind introdus pe teren în minutul 82, în locul lui Glenn Murray.

Rezultate Premier League:

Marţi

Everton - Leicester City 0-1 A marcat: Vardy (58) Arsenal Londra - Fulham 4-1 Au marcat: Xhaka (25), Lacazette (55), Ramsey (79), Aubameyang (83), respectiv Kamara (69).
Cardiff City - Tottenham Hotspur 0-3 Au marcat: Kane (3), Eriksen (12), Son Heung-min (26).

Miercuri

Wolverhampton - Crystal Palace 0-2 Au marcat: Ayew (83), Milivojevic (90+5 - penalty).
Chelsea Londra - Southampton 0-0
Huddersfield Town - Burnley 1-2 Au marcat: Mounie (33), respectiv Woods (40), Barnes (74) West Ham United - Brighton and Hove Albion 2-2 Au marcat: Arnautovic (66, 68), respectiv Stephens (56), Duffy (58).
Bournemouth - Watford 3-3 Au marcat: Ake (34), Wilson (37), Fraser (40), respectiv Deeney (14, 27), Sema (38). Newcastle United - Manchester United 0-2 Au marcat: Lukaku (64), Rashford (80)

Joi este programat derby-ul etapei, Manchester City - FC Liverpool.

În clasament conduce Liverpool, 54 puncte, urmată de Tottenham, 48 puncte, Manchester City, 47 puncte, Chelsea, 44 puncte, Arsenal, 41 puncte, Manchester United, 38 puncte, etc.