LIVESCORE: Juventus Torino-Real Madrid. Finala Ligii Campionilor

Golul de senzație al lui Mandzukic

Juventus Torino și Real Madrid, deținătoarea trofeului, joacă finala Ligii Campionilor sâmbătă, la Cardiff, de la ora 21:45.

Juventus, îngenunchiat. Asensio ridică scorul la 4 - 1

Ronaldo ridică scorul la 3 -1 pentru Real

Casemiro are o execuței fabuloasă pentru Real în minutul 61. Real-Juventur, SCOR 2 - 1

A început epriza a doua

1 - 1, Scor la pauză

Mandzukic aduce egalitatea pe tabelă în minutul 28 în urma unei lovituri de senzație. Croatul a reluat pe spate din interiorul careului iar mingea s-a dus direct în vinclul porţii apărate de Navas. Italienii restabilesc egalitatea după numai şapte minute.

Gol Real: Ronaldo înscrie în minutul 20.

21:45 A început finala Ligii Campionilor! Juventus a avut lovitura de începere. Italienii atacă de la dreapta la stânga.

Echipele de start pentru finala Ligii Campionilor la fotbal:

Juventus: 1. Gianluigi Buffon (căpitan) — 15. Andrea Barzagli, 19. Leonardo Bonucci, 3. Giorgio Chiellini, 12. Alex Sandro — 6. Sami Khedira, 5. Miralem Pjanic — 23. Dani Alves, 21. Paulo Dybala, 17. Mario Mandzukic — 9. Gonzalo Higuain. Antrenor: Massimiliano Allegri.
Rezerve: 25. Neto — 4. Medhi Benatia, 7. Juan Cuadrado, 8. Claudio Marchisio, 18. Mario Lemina, 22. Kwadwo Asamoah, 26. Stephan Lichtsteiner.

Real Madrid: 1. Keylor Navas — 2. Dani Carvajal, 4. Sergio Ramos (căpitan), 5. Raphael Varane, 12. Marcelo — 19. Luka Modric, 14. Casemiro, 8. Toni Kroos, 22. Isco — 7. Cristiano Ronaldo, 9. Karim Benzema. Antrenor: Zinedine Zidane.
Rezerve: 13. Kiko Casilla — 6. Nacho, 11. Gareth Bale, 16. Mateo Kovacic, 20. Marco Asensio, 21. Alvaro Morata, 23. Danilo.

Arbitru: Felix Brych; arbitri asistenți: Mark Borsch, Stefan Lupp, arbitri asistenți adiționali; Marco Fritz, Bastian Dankert (toți din Germania); al patrulea oficial: Milorad Mazic (Serbia); arbitru de rezervă: Rafael Foltyn (Germania)
Delegat UEFA a fost desemnat Dennis Cruise (Irlanda); observator UEFA pentru arbitri: Jaap Uilenberg (Olanda)

Cele două echipe s-au înfruntat până acum de 18 ori în cea mai importantă competiție intercluburi de pe continent, iar bilanțul este unul echilibrat, cu opt victorii de fiecare parte și două meciuri egale.

Real Madrid, care are 11 trofee în palmares, a marcat până acum 499 de goluri în competiție și va deveni prima echipă care ajunge la 500 de goluri dacă va înscrie în finală.

Finala din acest an se va juca pe National Stadium of Wales din Cardiff, care a fost inaugurat în 1999, pentru Cupa Mondială de rugby.