Liga I. Steaua - Viitorul. Scor final. Ultimul derby al anului

În ultimul derby al acestui an, dumincă, FCSB a învins pe Viitorul cu scorul de 2-0. Echipa lui Gigi Becali s-a apropiat la 2 puncte de liderul CFR Cluj.

Meciul a început cu un moment solemn în onoarea Regelui Mihai, înmormântat sâmbătă la Curtea de Argeş. Partida a contat pentru etapa a 22-a a Ligii I de fotbal şi s-a desfăşurat pe Stadionul Naţional, Bucureşti.

* Scorul a fost deschis în minutul 20, după ce Pintilii îi trimite o pasă neaşteptată lui Man, acesta îl "culcă" pe fundaşul Hodorogea, de la Viitorul, şi înscrie: 1-0.
** A urmat un corner in minutul min 65, centrarea foarte uşoară a ajuns la Tordai, însă acesta o scapă incredibil în faţa sa, iar Momcilovic reia în poartă: 2-0.

Gnohere a fost eliminat in minutul 43 al meciului cu Viitorului si va rata urmatoarele doua meciuri.

Echipele de start:

Steaua: Nita - Enache, Larie, Nedelcu, Momcilovici - Pintilii, Filip - Man, Tanase, Fl. Coman - Gnohere
Rezerve: Andrei Vlad, Morais, De Amorim, Achim, Golofca, Ov. Popescu, D. Benzar

Viitorul: Tordai - D. Lopez, Taru, Hodorogea, De Nooijer - Cicaldau, Mladen, Cr. Ganea - A. Chitu, Tucudean, Eric
Rezerve: Buzbuchi, Ghita, Horj, Cr. Baluta, Ciobanu, Vina, Dragus

De la gazde au lipset Denis Alibec, Budescu, Teixeira, Planici, Bălașa și R. Benzar, toți accidentați. Dică a hotărât în ultimul moment să nu-l mai ia pe Alibec în lot, deși atacantul ar fi dorit să joace.

În turul campionatului Viitorul s-a impus la Ovidiu, scor 1-0, acesta fiind primul meci pierdut de FCSB în acest sezon.