LAZIO, victorie la scor. Steaua tremură. Rezultate etapă Italia

Atacantul Ciro Immobile a înscris de patru ori sâmbătă pentru Lazio, adversara FCSB în şaisprezecimile de finală ale Europa League învingând-o cu 5-2 în deplasare pe SPAL Ferrara, în etapa a 20-a a campionatului de fotbal a Italiei, prima din retur.

Ştefan Radu a jucat până în minutul 58, fiind înlocuit la cinci minute după ce a văzut cartonaşul galben.

Antrenorul lazialilor, Simone Inzaghi, a folosit următoarea formulă de joc: Thomas Strakosha - Wallace, Stefan de Vrij, Ştefan Radu (Luiz Felipe, 57) - Dusan Basta, Marco Parolo, Lucas Leiva (Senad Lulic, 75), Sergej Milinkovic-Savic (Felipe Anderson, 58), Jordan Lukaku - Luis Alberto, Ciro Immobile.

În aceeaşi etapă, Napoli, cu Vlad Chiricheş rezervă neutilizată, a trecut acasă cu 2-0 de Hellas Verona.

Adrian Stoian a fost titular la Crotone, echipa antrenată de Walter Zenga, învinsă în deplasare cu 1-0 de AC Milan.

Atacantul George Puşcaş a jucat până în minutul 59 pentru lanterna roşie Benevento, care a învins-o acasă cu 3-2 pe Sampdoria, obţinând a doua sa victorie în acest campionat. Golurile gazdelor au venit după înlocuirea lui Puşcaş. Benevento nu a izbutit nicio victorie în primele 18 etape, însă acum are două victorii consecutive.

AS Roma a cedat surprinzător acasă, cu 2-1, în faţa Atalantei, care a jucat o repriză întreagă în inferioritate numerică.

Torino, la primul meci după numirea antrenorului Walter Mazzarri, a dispus acasă cu 3-0 de Bologna.

Sâmbătă mai are loc meciul Cagliari - Juventus Torino, după care campionatul va fi întrerupt două săptămâni.

Rezultate:

sâmbătă
Torino - Bologna 3-0
Au marcat: Lorenzo De Silvestri (38), Mbaye Niang (53), Iago Falqué (85)
Penalty ratat: Erick Pulgar (Bologna, 50)

Napoli - Hellas Verona 2-0
Au marcat: Kalidou Koulibaly (65), Jose Callejon (78)

Benevento - Sampdoria 3-2
Au marcat: Massimo Coda (69, 84), Enrico Brignola (90+1), respectiv Gianluca Caprari (45+1), Dawid Kownacki (90+4)
Cartonaş roşu: Jacopo Sala (Sampdoria, 83)

Genoa - Sassuolo 1-0
A marcat: Andrei Galabinov (80)

SPAL Ferrrara - Lazio 2-5
Au marcat: Mirko Antenucci (8 pen, 30), respectiv Luis Alberto (5), Ciro Immobile (19, 26, 41, 50)

AC Milan - Crotone 1-0
A marcat: Leonardo Bonucci (54)

AS Roma - Atalanta Bergamo 1-2
Au marcat: Edin Dzeko (56), respectiv Andreas Cornelius (14), Marten De Roon (19)
Cartonaş roşu: Marten De Roon (Atalanta, 45)

vineri
Chievo Verona - Udinese 1-1
Au marcat: Ivan Radovanovic (9), respectiv Nenad Tomovic (41 autogol)

Fiorentina - Inter Milano 1-1
Au marcat: Fiorentina 1 Simeone (90+1), respectiv Mauro Icardi (55)

În clasament conduce Napoli, 51 de puncte, urmată de Juventus, 47 p (19 jocuri), Inter, 42 p, Lazio, 40 p (19 j), AS Roma, 39 p (19 j) etc. Crotone are 15 puncte şi este pe locul 18, primul retrogradabil, iar Benevento are doar 7 punte.