Indian Wells. Sorana Cîrstea - Monica Niculescu, meci fără istoric între românce

Sorana Cirstea

Duelul dintre româncele Sorana Cîrstea și Monica Niculescu a fost tranșat categoric de Sorana, cu toate că pornea cu șansa secundă.

Sorana Cîrstea (27 de ani, 35 WTA) a învins-o categoric pe Monica Niculescu (30 de ani, 71 WTA), scor 6-2, 6-3, și va juca în turul 2 de la Indian Wells împotriva lui Venus Williams, a opta favorită.

Monica Niculescu nu a găsit soluții în primul act. Forehand-ul slice caracteristic jucătoarei de pe locul 71 WTA a fost contracarat excelent de frecventele urcări la fileu ale Soranei. Paradoxal, procentajul primului serviciu al Monicăi a fost de 81 la sută, față de doar 52 la sută în cazul lui Cîrstea. Doar 35 de minute a durat setul, informează Gazeta Sporturilor.

Setul secund a avut un scenariu asemănător. Cîrstea a citit perfect jocul adversarei, a fost sigură în momentele cheie și închis setul, 6-3, în 43 de minute.