Hermannstadt - Chindia Târgoviște, rezultat final în Liga 1

FC Hermannstadt a înregistrat a treia victorie în acest sezon al Ligii 1. Sibienii s-au impus în fața nou-promovatei lui Viorel Moldovan, Chindia Târgoviște, cu scorul de 2-1.

Pe stadionul din Târgu Mureș, în minutul 17, Petrișor Ionuț Popescu a deschis scorul pentru Hermannstadt. Târgoviște a egalat în repriza a doua. Intrat la pauză, Daniel Florea a marcat cu un şut plasat, din 10 metri, la care Emanuel Novo n-a putut face nimic. Martac l-a servit ideal pe Florea.

În minutul 75, Hermannstadt a punctat din nou și a stabilit scorul final, 2-1. Debeljuh a înscris cu o lovitură de cap, de la 11 metri. Intrat în minutul 53, croatul a profitat de o centrare foarte bună a lui Opruţ, fundaşul stânga al gazdelor. Chindia a trecut pe lângă egalare la ultima fază a meciului.

În urma acestei partide, echipa pregătită de Costel Enache a adunat nouă puncte în Liga 1, în timp ce Chindia Târgoviște rămâne cu cinci puncte.