Handbal feminin: Gloria 2018 Bistriţa-Năsăud meci interzis cardiacilor în grupele Cupei EHF

CS Gloria 2018 Bistriţa-Năsăud a obţinut prima sa victorie în grupele Cupei EHF la handbal feminin, duminică, după ce a învins pe teren propriu echipa daneză Odense Handbold, cu scorul de 25-23 (13-12).

Gloria venea după două egaluri şi un eşec şi a obţinut acest succes după un final cu accente dramatice.

Formaţia ardeleană a controlat prima repriză, în care Odense a condus doar în două rânduri, cu 9-8 şi 11-10, însă Gloria a intrat în avantaj la pauză, cu 13-12.

Odense a condus o singură dată, cu 20-19, în timp ce Gloria a avut trei goluri în plus pe tabelă, 16-13 şi 23-20, câştigând cu 25-23.

Golurile formaţiei bistriţene au fost reuşite de Natalia Vasilevskaia 8, Mariana Costa 6, Daniela Raţiu 5, Nicoleta Dincă 3, Valentina Ardean-Elisei 2, Laura Pristăviţa 1.

Pentru Odense au înscris Freja Cohrt Kyndboel 7 goluri, Cornelia Nycke Groot 4, Trine Ostergaard Jensen 4, Stine Jorgensen 2, Ingvild Kristiansen Bakkerud 2, Nadia Offendal 2, Mie Enggrob Hojlund 1, Kathrine Brothmann Heindahl 1.

În meciul tur, Odense se impusese cu 25-19.

Au arbitrat turcoaicele Pinar Unlu Hatipoglu şi Mehtap Şimşek, iar delegat EHF a fost grecul Stepan Partemian.

În alt meci, ERD (Ungaria) a dispus cu 29-23 de MKS Lublin (Polonia), în deplasare.

În clasament, ERD ocupă primul loc, cu 7 puncte, urmată de Odense, 6 puncte, Gloria 2018 Bistriţa-Năsăud, 4 puncte, MKS Lublin, 1 punct.

Meciurile din penultima etapă vor avea loc pe 1 februarie, Odense Handbold - ERD, şi pe 2 februarie, CS Gloria 2018 Bistriţa-Năsăud - MKS Lublin.