Haltere: Opt medalii de aur pentru România, în prima zi a Europenelor U-15 şi U-17

Sportivii români au cucerit nu mai puțin de opt medalii de aur în prima zi a Europenelor U-15 şi U-17, la haltere.

Sportivii români au cucerit zece medalii, opt de aur şi două de bronz, sâmbătă, în prima zi a Campionatelor Europene de haltere Under-15 şi Under-17 de la Eilat (Israel), scrie Agepres.

Ioana Mădălina Miron a câştigat trei medalii de aur la cat. 40 kg, secţiunea Under-15, cu 52 kg la smuls, 67 kg la aruncat şi 119 kg la total.

Ramona Anuşca a cucerit şi ea trei medalii de aur, la cat. 45 kg, U15, cu 62 kg la smuls, 78 kg la stilul aruncat şi 140 kg la total.

La 49 kg, Alondra Iacob s-a clasat pe 5 la stilul smuls, cu 60 kg, a cucerit aurul la aruncat, cu 89 kg, iar la total a terminat pe poziţia a treia, cu 149 kg.

Performanțele băieților

La cat. 49 kg, la masculin, românul Ercan Sali a ratat toate cele trei tentative la smuls la 74 kg, iar la aruncat a ocupat locul 7, cu 93 kg. La aceeaşi categorie (U15), Dan Isofache a ocupat locul 5 la smuls, cu 73 kg, a încheiat pe 8 la aruncat, cu 90 kg, iar la total a fost al şaptelea, cu 163 kg.

La secţiunea Under-17, Leonard Sandu a fost al şaselea la smuls la cat. 49 kg, cu 76 kg, la aruncat a câştigat aurul, cu 109 kg, iar la total a obţinut medalia de bronz, cu 185 kg.

Iniţial, competiţia trebuia să aibă loc în România în luna septembrie, la Constanţa, dar ţara noastră a renunţat şi a găzduit Europenele de juniori şi tineret U23, în octombrie, la Bucureşti. România participă cu 28 de sportivi la Europenele de la Eilat.