Haltere. Campionatul European, șase noi medalii pentru români

haltere
haltere

Sportivii români au cucerit, joi, şase noi medalii, trei de aur, una de argint şi două de bronz, la Campionatele Europene de haltere Under-17 de la San Donato Milanese (Italia).

La categoria 58 kg, Raluca Olaru, sportivă legitimată la CS Botoşani, a cucerit trei medalii de aur, la smuls cu 82 kg, la aruncat cu 99 kg şi la total cu 181 kg.

Alexandra Măricuţ, de la CSM Bistriţa, a obţinut, la aceeaşi categorie, bronz la stilul smuls, cu 79 kg, argint la aruncat, cu 98 kg, şi bronz la total, cu 177 kg.

La cat. 77 kg, Ciprian Măiuş s-a clasat pe locul 8 la smuls, cu 119 kg, pe 12 la aruncat, cu 140 kg, şi pe 9 la total, cu 259 kg. Până acum bilanţul delegaţiei României a ajuns la 30 de medalii la Europenele din Italia, 9 medalii de aur la Under-15 (toate obţinute de fete) şi 21 medalii la Under-17 (Youth), nouă de aur, patru de argint şi opt de bronz.