Haiti a învins Costa Rica şi a câştigat Grupa B a turneului Gold Cup 2019

Selecţionata Haiti a câştigat Grupa B a turneului final al Gold Cup 2019, care reuneşte cele mai bune echipe de fotbal din zona CONCACAF, după ce a învins neaşteptat reprezentativa Costa Ricăi cu scorul de 2-1, luni, la Harrison (New Jersey).

Ambele echipe aveau asigurate deja biletele pentru sferturile de finală, dar miza era reprezentată de faptul că învingătoarea evita puternica formaţie a Mexicului în faza eliminatorie a competiţiei găzduite de Statele Unite, Costa Rica şi Jamaica. Costa Rica a deschis scorul prin autogolul lui Djimy Bend Alexis (13), dar Los Ticos au crezut că meciul era deja câştigat şi le-au permis adversarilor să preia iniţiativa în repriza secundă. Duckens Nazon (56 - penalty) a restabilit egalitatea, iar Djimy Bend Alexis şi-a răscumpărat vina de la gol în min. 81, marcând golul victoriei. În sferturi, Costa Rica va întâlni Mexicul, iar Haiti va juca împotriva Canadei. În celălalt meci al grupei, selecţionata Bermudelor a învins Nicaragua cu 2-0, tot la Harrison. Echipa din arhipelag a reuşit să încheie cu o victorie prima sa participare la Gold Cup, în urma golurilor marcate de Lejuan Simmons (61) şi Nahki Wells (71). Nicaragua a suferit a noua sa înfrângere în tot atâtea meciuri jucate la Gold Cup. În clasamentul final, Haiti a ocupat primul loc, cu 9 puncte, urmată de Costa Rica, 6 punte, Bermude, 3 puncte, Nicaragua, 0 puncte.