Fotbal: Victorie dramatică pentru FK Mlada Boleslav în campionatul Cehiei împotriva Spartei Praga

FK Mlada Boleslav, adversara echipei FCSB în turul al treilea preliminar al Europa League la fotbal, a învins-o dramatic pe Sparta Praga, cu scorul de 4-3, duminică seara, pe teren propriu, în etapa a cincea a campionatului Cehiei, în urma unui gol marcat în minutele adiţionale.

Bosniacul Muris Mesanovic a fost omul meciului, cu trei goluri marcate (17 - penalty, 38, 75) şi pasa de gol pentru Lukas Budinsky (90+3), la un minut după ce acesta fusese introdus pe gazon. Pentru Sparta, a cărei poartă a fost apărată de românul Florin Niţă, au înscris David Hancko (29), Benjamin Tetteh (74) şi Libor Kozak (86).

Antrenorul Jozef Weber a aliniat echipa: Jan Seda - Antonin Krapka, Laco Takacs, Daniel Pudil, Marco Tulio - Pavel Bucha, Marek Matejovsky (Lukas Budinsky, 90+2), Michal Hubinek, Jakub Fulnek (Tomas Ladra, 83) - Tomas Wagner (Jakub Klima, 63), Muris Mesanovic. Slavia Praga se află pe primul loc, cu 13 puncte, urmată de FK Jablonec, Viktoria Plzen, câte 10 puncte, Banik Ostrava, 9 puncte, FK Mlada Boleslav, 9 puncte (4 jocuri), etc.

FCSB şi Mlada Boleslav au terminat nedecis, 0-0, joi, la Giurgiu, meciul din prima manşă a turului al treilea preliminar al Europa League. Manşa secundă se va juca joi 15 august, în Cehia (20:00).