Fotbal: Coreea de Sud şi Ucraina vor disputa finala Cupei Mondiale Under-20

Coreea de Sud şi Ucraina se vor înfrunta în finala Cupei Mondiale de fotbal rezervate jucătorilor sub 20 de ani, o premieră pentru cele două ţări, informează AFP.

În penultimul act al competiţiei care are loc în Polonia, sud-coreenii au dispus cu 1-0 de naţionala Ecuadorului, prin golul marcat în prima repriză de Choi Jun (39). Ucraina a învins la rândul ei, cu acelaşi scor, selecţionata Italiei, graţie reuşitei lui Serghei Buleţa, din minutul 65. Ucrainenii au încheiat meciul în 10 jucători, după eliminarea lui Denis Popov (79). Italienii au reuşit să înscrie, la rândul lor, în prelungirile partidei, însă golul a fost anulat după consultarea arbitrajului video. Finala Mondialului Under-20 va avea loc sâmbătă, la Lodz, în timp ce meciul pentru locul 3 se va disputa vineri, la Gdynia.