Fotbal: Astra Giurgiu, prima finalistă a Cupei României

Astra Giurgiu

Astra Giurgiu s-a calificat în finala Cupei României la fotbal, miercuri seara, după ce a terminat la egalitate, 2-2 (2-1), cu CFR Cluj, pe teren propriu, în manşa a doua a semifinalelor competiţiei.

Astra, care s-a impus în tur cu scorul de 3-1, va juca în ultimul act cu FC Viitorul sau Universitatea Craiova.

Astra a condus cu 2-0, prin golurile marcate de Mihai Butean (34), din lovitură liberă, şi Denis Alibec (37 - penalty), după un fault comis de Andrei Mureşan asupra lui Valentin Gheorghe. Valentin Costache (42) a redus din diferenţă pentru CFR şi tot el a ratat singur cu portarul imediat după pauză (47).

Ciprian Deac a ratat un penalty în min. 64 (a apărat David Lazar), după un fault făcut de Erico la Ţucudean, dar două minute mai târziu oaspeţii au restabilit egalitatea, prin acelaşi Costache (66).

CFR Cluj a mai cerut un penalty, în min. 79, când Erico a intervenit cu talpa la Omrani.

Atacantul francez Billel Omrani a suferit o comoţie în finalul partidei, la o ciocnire cu Erico, iar după ce a primit îngrijiri medicale a continuare jocul. La scurt timp s-a aşezat pe gazon ameţit şi a fost necesară intervenţia ambulanţei, fotbalistul fiind transportat la spital după ce i-a fost imobilizat gâtul.

În cealaltă semifinală se vor înfrunta FC Viitorul şi Universitatea Craiova, joi, de la ora 19:45, la Ovidiu. FC Viitorul a câştigat în tur cu 2-1.

Finala Cupei României va avea loc pe 25 mai, pe stadionul Ilie Oană din Ploieşti.