Fotbal: Gent, 1-1 în deplasare în campionatul Belgiei

Gent, adversara Viitorului în turul 2 preliminar al Europa League, a remizat, 1-1, pe terenul lui Charleroi, duminică, în prima etapă a campionatului de fotbal al Belgiei.

Golul lui Gent a fost reuşit în minutul 56 de fundaşul camerunez Michael Ngadeu, fost la FC Botoşani. Ngadeu, venit în această vară de la Slavia Praga, nu a evoluat în meciul tur cu FC Viitorul.

Charleroi a egalat în minutul 89 prin Massimo Bruno. Antrenorul oaspeţilor, Jess Thorup, a folosit următorii jucători: Kaminski - Plastun, Ngadeu, Castro-Montes, Asare - Dejaegere (Mohammadi, 71), Owusu, David, Odjidja - Kubo (Beridze, 77), Iaremciuk (Verstraete, 84).

Gent a surclasat-o joi acasă pe Viitorul, 6-3, în manşa întâi a turului 2 preliminar al Europa League. Returul va avea loc pe 1 august la Ovidiu. Tot duminică, Alex Chipciu nu a fost în lotul lui Anderlecht, învinsă acasă cu 2-1 de Oostende, la primul meci oficial al lui Vincent Kompany pe banca tehnică a echipei din Bruxelles.

Vineri, Ianis Hagi a debutat cu gol la campioana Racing Genk, ce a trecut cu 2-1 acasă de Kortrijk.