Florin Andone, DECISIV împotriva lui Atletico Madrid

Atacantul român Florin Andone a marcat golul prin care formația Deportivo La Coruna a terminat la egalitate cu Atletico Madrid, 1-1 (1-0), într-un meci din etapa a 25-a a campionatului de fotbal al Spaniei.

Andone a deschis scorul în minutul 13, după o greșeală a portarului sloven Oblak, iar apoi a primit un cartonaș galben.

Atletico a restabilit egalitatea în minutul 68, prin francezul Antoine Griezmann, cu un șut cu boltă de la circa 25 de metri. Andone a avut apoi o mare șansă de a aduce din nou echipa galiciană în avantaj (70), dar a ratat o lovitură de cap din poziție ideală.

Partida a reprezentat meciul de debut al antrenorului Pepe Mel pe banca formației Deportivo, echipă care venea după șapte partide fără victorie, toate în 2017 (trei egaluri, ultimele patru — eșecuri).

Andone a ajuns la 8 goluri marcate în 24 de etape.