Europa League rezultate - Meciurile din Play Off, joi 14 martie

Astăzi este o nouă etapă în Europa League - Play Off, cu opt bmeciuri extrem de interesante ale căror scoruri le puteți urmări LIVE pe DCNews.

Europa League are programate astăzi opt meciuri în optimile de finală.

Europa League - Play Off meciuri ora 22:00

Rezultate

Arsenal - Rennes: 3 - 0 rezultat final

Benfica - D. Zagreb: 3 - 0 S-au jucat două reprize de prelungiri / Rezultat final

Inter - Eintracht Frankfurt: 0 - 1 rezultat final

Slavia Prague - Sevilla: 4 - 3 S-au jucat două reprize de prelungiri / Rezultat final

Villarreal - Zenit Petersburg: 2 - 0 rezultat final

Arsenal Londra, Benfica Lisabona, Eintracht Frankfurt, Slavia Praga şi Villarreal s-au calificat în sferturile de finală ale Europa League la fotbal, joi seara, după ce în cursul serii reuşiseră acest lucru şi Chelsea, Napoli şi Valencia.

Slavia Praga, cu Alexandru Băluţă pe banca de rezerve, a produs surpriza serii, eliminând cu 4-3, după prelungiri, formaţia spaniolă Sevilla, multiplă câştigătoare a competiţiei.

După 2-2 în Andaluzia, Slavia a deschis scorul prin camerunezul Michael Ngadeu-Ngadjui (ex-FC Botoşani), în min. 14, dar la pauză scorul a fost egal, francezul Wissam Ben Yedder marcând înainte de pauză (44 - penalty). Tomas Soucek (47 - penalty) a readus echipa cehă în avantaj, însă Munir El Haddadi (54) a egalat din nou. Meciul a intrat în prelungiri, iar ibericii au marcat un gol, prin Franco Vazquez (98), ce părea a fi cel al calificării. Mick van Buren (102) a readus speranţele praghezilor, iar Ibrahim Traore (119) a înscris golul victoriei şi al calificării, într-un final dramatic, după o fază confuză.

După prelungiri a obţinut biletul pentru sferturi şi Benfica, victorioasă cu 3-0 în faţa lui Dinamo Zagreb, după 0-1 în tur. Jonas a marcat în timpul regulamentar pentru lusitani, iar în prelungiri au punctat, cu execuţii spectaculoase, Francisco Ferreira şi Alex Grimaldo, oaspeţii încheind în zece oameni.

Inter Milano a fost eliminată de Eintracht Frankfurt, care s-a impus cu 1-0 pe Giuseppe Meazza, prin golul semnat de Luka Jovic (6). În tur scorul fusese egal, 0-0.

Arsenal s-a impus cu 3-0 în dauna echipei franceze Rennes, prin dubla lui Pierre-Emerick Aubameyang şi reuşita lui Ainsley Maitland-Niles, întorcând eşecul din tur, 1-3.

Villarreal s-a calificat la pas, după 2-1 cu Zenit St. Petersburg, pe care o întrecuse şi în tur, cu 3-1. Gerard Moreno şi Carlos Bacca au marcat pentru Submarinul galben, golul de onoare al oaspeţilor fiind semnat de Branislav Ivanovic.

Chelsea a surclasat-o pe Dinamo Kiev cu 5-0, în Ucraina, după ce câştigase cu 3-0 şi la Londra. Atacantul francez Olivier Giroud a reuşit un hat-trick pentru echipa antrenată de Maurizio Sarri, celelalte goluri fiind reuşite de Marcos Alonso şi Callum Hudson-Odoi.

Napoli, cu fundaşul român Vlad Chiricheş timp de 78 de minute, a fost învinsă cu 3-1 de RB Salzburg, în deplasare, dar s-a calificat în sferturi după victoria la scor de forfait din tur, 3-0. Echipa pregătită de Carlo Ancelotti a deschis scorul la Salzburg, prin Milik, dar apoi campioana Austriei a punctat de trei ori, prin Dabbur, Gulbrandsen şi Leitgeb.

Valencia a obţinut o calificare dramatică, graţie golului înscris de portughezul Goncalo Guedes în al treilea minut adiţional. FC Krasnodar deschisese scorul prin Magomed-Şapi Suleimanov (85) şi a fost timp de câteva minute în sferturi după 1-2 în primul meci.

Rezultate, marcatori:

Dinamo Kiev - (+) Chelsea Londra 0-5
Au marcat: Olivier Giroud 5, 33, 59, Marcos Alonso 45, Callum Hudson-Odoi 78.
În tur: 0-3.

FC Krasnodar - (+) Valencia 1-1
Au marcat: Magomed-Şapi Suleimanov 85, respectiv Goncalo Guedes 90+3.
În tur: 1-2.

RB Salzburg - (+) Napoli 3-1
Au marcat: Munas Dabbur 25, Fredrik Gulbrandsen 65, Christoph Leitgeb 90+2, respectiv Arkadiusz Milik 14.

(+) Arsenal - Rennes 3-0
Au marcat: Pierre-Emerick Aubameyang 5, 72, Ainsley Maitland-Niles 15.
În tur: 1-3.

(+) Benfica Lisabona - Dinamo Zagreb 3-0, după prelungiri
Au marcat: Jonas 71, Francisco Ferreira 94, Alex Grimaldo 105.
Cartonaş roşu: Petar Stojanovic (Dinamo, 104).
În tur: 0-1.

Inter Milano - (+) Eintracht Frankfurt 0-1
A marcat: Luka Jovic 6.
În tur: 0-0.

(+) Slavia Praga - Sevilla 4-3, după prelungiri
Au marcat: Michael Ngadeu-Ngadjui 14, Tomas Soucek 47 - penalty, Mick van Buren 102, Ibrahim Traore 119, respectiv Wissam Ben Yedder 44 - penalty, Munir El Haddadi 54, Franco Vazquez 98.
În tur: 2-2.

(+) Villarreal - Zenit St. Petersburg 2-1
Au marcat: Gerard Moreno 29, Carlos Bacca 47, respectiv Branislav Ivanovic 90+1.
În tur: 3-1.

Europa League - Play Off meciuri ora 19.55

Rezultate:

Dinamo Kiev - Chelsea: 0 - 3 / pauză / Repriza a doua / 0 - 5 Rezultat final

Krasnodar - Valencia: 0-0 / pauză / Repriza a doua / 1 - 1 Rezultat final

Salzburg - Napoli: 1-1 / pauză / Repriza a doua / 3 - 1 Rezultat final

Chelsea, Napoli şi Valencia s-au calificat, joi seara, în sferturile de finală ale Europa League la fotbal, după meciurile din manşa secundă a optimilor de finală ale competiţiei.

Europa League Play Off - Ovidiu Hațegan a fost delegat de UEFA la partida dintre Internazionale Milano și Eintracht Frankfurt, din optimile Europa League.

Arbitrul arădean îi va avea ca arbitrii asistenți pe Octavian Șovre și Sebastian Gheorghe. Cel de-al patrulea oficial va fi Radu Ghinguleac, iar arbitri adiționali Radu Petrescu și Sebastian Colțescu.

În urma acestor opt meciuri, Europa League își desemnează astăzi echipele calificate în sferturile de finală.