Europa League, rezultatele serii

RB Leipzig, FC Copenhaga, Dinamo Zagreb, Arsenal Londra şi Sporting Lisabona au obţinut victorii în deplasare, joi, în etapa a doua a grupelor Europa League la fotbal.

Sporting a reuşit o victorie dramatică, nesperată la un moment dat, după ce era condusă de Vorska Poltava cu 1-0 în min. 89. Lusitanii au reuşit să marcheze în ultimele minute de joc prin Fredy Montero (90) şi Jovane Cabral (90+3) şi să obţină un succes de senzaţie.

AC Milan a învins-o pe Olympiakos Pireu cu 3-1, după ce elenii au deschis scorul. Rossoneri au marcat de trei ori în ultimele 20 de minute ale partidei. Ludogoreţ Razgrad, cu fundaşul român Cosmin Moţi pe teren, a fost învinsă greu de FC Zurich în deplasare, cu 1-0, prin golul lui Palsson (84). Atacantul Claudiu Keşeru nu s-a aflat în lotul campioanei Bulgariei. Slavia Praga, cu Alexandru Băluţă pe teren din min. 53 (cartonaş galben, min. 60), a fost învinsă de Zenit, la Sankt Petersburg, cu 1-0, prin golul lui Kokorin (80).