Dubai 2019 - Simona Halep, adversara din sferturi

Simona Halep va juca astăzi, joi, după ora 17.00, în sferturile de finală ale turneului de la Dubai.

Simona Halep, locul 2 WTA şi cap de serie numărul 3, o va întâlni, joi, pe jucătoarea elveţiană Belinda Bencic, locul 45 WTA, în sferturile de finală ale turneului de categorie Premier 5 de la Dubai.

Cu o zi înainte, în optimi, Bencic a întrecut-o, cu scorul 6-4, 2-6, 7-6 (7) pe Arina Sabalenka din Belarus, locul 9 WTA şi cap de serie numărul 8, după un meci greu, în care elveţianca a salvat şase mingi de meci.

Belinda Bencic şi Simona Halep, adversare în sferturi la Dubai 2019, au disputat două partide până astăzi. Simona a câştigat în turul al treilea de la Wimbledon, ediţia din 2014, când s-a impus cu 6-4, 6-1. Jucătoarea elveţiană şi-a luat revanşa, anul următor, în finala turneului de la Toronto, când Halep a abandonat la scorul de 7-6 (5), 6-7 (4), 3-0, pentru adversara ei.