Dinamo Bucureşti, a doua victorie consecutivă în Liga Campionilor

CS Dinamo Bucureşti a învins clar echipa daneză GOG Gudme, cu scorul de 35-28 (17-12), miercuri seara, în sala din Şoseaua Ştefan cel Mare, într-un meci din Grupa D a Ligii Campionilor la handbal masculin.

Dinamo a bifat a doua victorie consecutivă pe teren propriu, după 28-25 cu suedezii de la IFK Kristianstad şi remiza reuşită în deplasare cu Kadetten Schaffhausen (28-28).

Debutul meciului a fost echilibrat, dar Dinamo a reuşit patru goluri consecutive şi s-a desprins la 7-3 (10). Danezii nu au cedat şi au reuşit egalarea, 8-8 (18), dar Dinamo a rămas la cârma jocului şi a intrat la pauză cu un avans confortabil, 17-12.

Oaspeţii nu au reuşit să reducă ecartul la mai puţin de patru goluri după pauză, iar spre final diferenţa a ajuns chiar la şapte goluri, 29-22 (48), care s/a regăsit pe tabelă şi la final.

Tunisianul Amine Bannou, cu 11 goluri, a fost cel mai bun jucător al campioanei României, alături de portarul iranian Saeid Heidarirad şi de croatul Ante Kuduz. Celelalte goluri ale dinamoviştilor au fost marcate de Kuduz 6, Kamel Alouini 5, Mohamed Mamdouh Ashem Shebib 4, Raul Nantes Campos 4, Mihai Asoltanei 2, Stefan Vujic 2, Răzvan Gavriloaia 1.

Pentru GOG au punctat Emil Jakobsen 8 goluri, Lasse Kjaer Moeller 6, Josef Pujol 4, Emil Laerke 4, Stig Tore Moen Nilsen 3, Mathias Gidsel 1, Arnar Freyr Arnarsson 1, Frederik Bo Andersn 1.

Au arbitrat letonii Zigmars Sondors şi Renars Licis, iar delegat EHF a fost sârbul Jovan Popadic.

Dinamo este liderul grupei, cu 5 puncte, urmată de GOG, 4 puncte, ambele cu câte 3 jocuri, Orlen Wisla Plock, 2 puncte, Cehovskie Medvedi, 2 puncte, Kadetten Schaffhausen, 1 puncte, IFK Kristianstad, 0 puncte.

Dinamo va juca următorul meci pe 12 octombrie în deplasare cu formaţia rusă Cehovskie Medvedi.