Dinamo- Bilbao. Presa din Spania după remiza de la București

Sursa: Facebook/ FC Dinamo București

Dinamo a obținut un rezultat important în fața lui Athletic Bilbao, 1-1 pe National Arena în turul trei preliminar al Europa League. Presa din Spania văd rezultatul obținut de dinamoviști ca pe o reușită.

Marca titrează că Bilbao îi este datoare lui Laporte datorită golului care îi conferă un avantaj înainte de meciul retur.

După 20 de minute de joc în care nu s-a întâmplat mare lucru, Bilbao a deschis scorul după o fază fixă.

Egalarea a venit în urmă unei rachete trimise de Rivaldinho în poarta lui Herrerin.

Dinamo a forțat după aceea,dar bascii au reușit să mențină scorul de pe tabelă și au un avantaj important, au punctat jurnaliștii de la Marca. ”Contra l-a trimis pe teren pe Rivaldinho și acesta a onorat numele tatălui său”.

”Rivaldinho i-a furat victoria lui Athletic. Acesta a marcat cu un șut din afara careului și le-a permis dinamoviștilor să își agreseze adversarii”, a completat Sport.es.

”Contra l-a trimis pe teren pe Rivaldinho și acesta a onorat numele tatălui său”, au adăugat și ziariștii de la AS.

Elmundo are o notă și mai pesimistă, considerând că golul lui Dinamo le-a turnat plumb în ghete spaniolilor după golul egalizator și ar fi putut chiar câștiga, dacă golul lui Nemec nu ar fi fost anulat pentru offside. De atunci și până la final, Athletic s-a mulțumit să nu mai primească gol.

Astfel, Dinamo și-a revenit după o primă repriza destul de ștearsă, în vreme ce Bilbao nu i-a pus probleme lui Penedo în actul secund, titrează cotidianul spaniol.