Debut dificil pentru naționala României, în preliminariile CM 2021

Naționala de handbal masculin a României a jucat primul meci în preliminariile CM 2021 cu echipa Georgiei.

Naţionala masculină de handbal a României a învins cu dificultate echipa Georgiei, cu scorul de 29-24 (16-13), vineri seara, la Benevento (Italia), în Grupa a 3-a a preliminariilor Campionatului Mondial din 2021. Tricolorii, la primul meci oficial cu Rareş Fortuneanu pe banca tehnică, au reuşit să încline balanţa în ultimele cinci minute ale partidei.

România a controlat prima repriză, în care a condus cu 6-2 (min. 11) şi chiar 10-4 (18), dar la pauză avantajul era de doar trei goluri, 16-13. Debutul părţii secunde a fost favorabil georgienilor, care au reuşit să preia conducerea în min. 39, cu 18-17. În min. 50, scorul era 22-21 pentru România, care s-a desprins la 24-21 în min. 55 şi nu a mai avut emoţii pe final.

Pentru tricolori au înscris Demis Grigoraş 9 goluri, Cristian Fenici 5, Gabriel Dumitru 3, Roland Thalmaier 3, Alex Şimicu 3, Viorel Fotache 2, Gabriel Bujor 2, Marius Mocanu 1, Mihai Asoltanei 1.

Irakli Cikovani, jucător la HC Dobrogea Sud Constanţa, a marcat 6 goluri pentru Georgia. Au mai înscris Ghiorghi Ţhovrebadze 5, Teimuraz Orjonikidze 4, Irakli Kbilaşvili 3, Nikoloz Kalandadze 2, Ucea Maiduradze 2, Ghiorghi Arvelodi Dihaminjia 2.

Meciul a fost arbitrat de ciprioţii Angelos Argyridis şi Christos Mouttas, iar delegaţi EHF au fost bosniacul Vladimir Jovic şi grecul Ioannis Meimaridis.

Italia şi Kosovo se vor înfrunta tot vineri (ora 21:00).

Sâmbătă vor avea loc partidele România - Kosovo (19:00) şi Italia - Georgia (21:00).