Cupa României. ACS Sepsi, calificare cu emoții

ACS Sepsi a reușit cu greu să se califice în optimile Cupei României. S-a ajuns la lovituri de departajare.

ACS Sepsi OSK Sf. Gheorghe s-a calificat cu emoţii în optimile de finală ale Cupei României la fotbal, marţi seara, după ce a învins formaţia de ligă secundă ASU Politehnica Timişoara cu scorul de 4-2, la loviturile de departajare, pe stadionul Dan Păltinişanu din Timişoara, scorul fiind egal, 1-1, atât după 90 de minute, cât şi după 120 de minute.

Echipa de Liga I a deschis scorul prin fotbalistul maghiar Daniel Prosser (17), dar Alin Ignea (43) a restabilit egalitatea.

La loviturile de departajare, Hadnagy, Nouvier, Ad. Rus şi Drăghici au transformat pentru Sepsi OSK, iar Bănică şi Bozian au marcat pentru bănăţeni. Coadă şi Cojocaru au ratat de la gazde.

Istoricul golurilor

Universitatea Craiova, deţinătoarea trofeului, FC Voluntari şi AFK Csikszereda Miercurea Ciuc sunt celelalte echipe calificate în optimi.

ASU Politehnica Timişoara - ACS Sepsi OSK Sf. Gheorghe 1-1 (1-1, 1-1), după prelungiri; 2-4, la loviturile de departajare, Stadion Dan Păltinişanu - Timişoara
Au marcat: Alin Ignea (43), respectiv Daniel Prosser (17).
Au executat în ordine loviturile de departajare: Ionuţ Coadă 0-0 (ratare - bară transversală), Attila Hadnagy 0-1 (gol), Romeo Bănică 1-1 (gol), Bryan Nouvier 1-2 (gol), Dragoş Ştefan Cojocaru 1-2 (ratare), Adrian Rus 1-3 (gol), Bogdan Bozian 2-3 (gol), Stephan Drăghici 2-4 (gol).
Arbitru: Marian Balaci (Drobeta-Turnu Severin); arbitri asistenţi: Florin Păunescu (Râmnicu Vâlcea), Daniel Hulubei (Vaslui); arbitru de rezervă: Mircea Ardelean (Arad)
Observatori: Nicolae Grigorescu (Timişoara) - CCA, Călin Marius Orbonaş (Ilia/Hunedoara)