Cupa Franţei. PSG şi Olympique Lyon, rezultate. Ploaie de goluri

PSG
PSG

Echipele Paris Saint-Germain şi Olympique Lyon s-au calificat în semifinalele Cupei Franţei la fotbal, în urma meciurilor disputate miercuri, alăturându-se astfel formaţiei Rennes, deţinătoarea trofeului, care şi-a asigurat prezenţa în penultimul act al competiţiei încă de marţi.

PSG s-a impus fără drept de apel, cu scorul de 6-1, pe terenul formaţiei Dijon, prin 'dubla' lui Pablo Sarabia (56, 90) şi golurile lui Weslez Lautoa (1 - autogol), Kylian Mbappe (44), Thiago Silva (50) şi Senou Coulibaly (86 - autogol). Pentru gazde a punctat Mounir Chouiar (13).

Olympique Lyon a avut, în schimb, o misiune mult mai dificilă pe teren propriu în faţa rivalei Olympique Marseille, pe care a învins-o la limită, cu 1-0, graţie reuşitei lui Houssem Aouar (81). Oaspeţii au ratat însă o lovitură de la 11 m în repriza secundă, prin Moussa Dembele (69). Portarul Ciprian Tătăruşanu a fost rezervă la gazde.

Marţi, Stade Rennes a învins în deplasare, cu scorul de 3-0, formaţia de liga a patra Belfort, prin golurile lui Raphinha (24), Mbaye Niang (71 - penalty) şi Jordan Siebatcheu (90+1). Ultimul meci din sferturile de finală ale Cupei Franţei, Epinal (D4) - AS Saint-Etienne, se va disputa joi seara, potrivit Agerpres.