CSM Târgovişte-Olympiakos Pireu, victorie surprinzătoare în Cupa Challenge

CSM Târgovişte este cu un pas în sferturile Cupei Challenge la volei feminin.

CSM Târgovişte a făcut un pas spre sferturile de finală ale Cupei Challenge la volei feminin, joi seara, prin victoria reuşită în deplasare în faţa formaţiei elene Olympiakos SFP Pireu, cu scorul de 3-2 (25-18, 27-25, 16-25, 26-25, 15-13), în turul optimilor de finală ale competiţiei.

CSM Târgovişte s-a impus într-o oră şi 55 de minute, după ce a condus cu 2-0 la seturi. Milagros Collar, cu 18 puncte, a fost cea mai bună de la CSM, Alexandra Trică a reuşit 16 puncte, iar Erin Fairs a marcat 15 puncte. De la Olympiakos s-au remarcat Saskia Hippe, cu 25 puncte, şi Stephanie Niemer, 20 puncte.

Meciul a fost arbitrat de bosniaca Ivana Bartula-Gustin şi olandezul Wouter De Baar. Returul va avea loc pe 6 februarie, la Târgovişte.