CSM Oradea s-a calificat în semifinalele LEN Euro Cup

CSM Oradea s-a calificat în semifinalele LEN Euro Cup la polo pe apă masculin, sâmbătă, deşi a fost învinsă în deplasare de echipa spaniolă Quadis CN Mataro cu scorul de 10-8 (3-1, 3-2, 2-3, 2-2), în manşa a doua a sferturilor de finală ale competiţiei.

Vicecampioana României, care câştigase cu 12-9 la Oradea, a făcut o a doua jumătate de meci foarte bună, după ce scorul era de 6-3 pentru catalani după primele două sferturi.

Într-un meci cu multe eliminări, 16 la gazde şi 17 la orădeni (2-3 eliminări definitive), Vlad Dragomirescu şi Alex Popoviciu au marcat câte două goluri pentru oaspeţi, Vlad Georgescu, Flavius Ilisie, Ramiro Georgescu şi Ferenc Istvan Czenk reuşind fiecare câte un gol.

Pentru gazde au înscris Gustavo de Freitas Guimaraes 3 goluri, German Ignacio Yanez Dominguez 1, Ramiro Andres Veich 1, Eduardo Minguez Simarro 1, Lluc Bertran Pont 1, Pol Daura Gomez 1, Alex Codina Pica 1, Pol Barbena Triola 1.

Meciul a fost arbitrat de grecul Grigorios Spanoudis şi de francezul Sebastien Dervieux.