CSM Bucureşti- FC Midtjylland, REZULTAT final

CSM BUCUREȘTI - GYOR, rezultat final. Cel mai important meci - LIVE TEXT

Campioana en-titre a României a învins duminică, pe teren propriu, formaţia daneză FC Midtjylland, cu scorul de 29-24 (13-12), în penultimul meci din grupa principală I a Ligii Campionilor şi urcă pe locul secund, cu 13 puncte.

Pentru CSM Bucureşti au marcat Neagu 6 goluri, Kurtovici 6, Hagman 4, Niombla 3, Gullden 2, Curea 2, Manea 2, Mehmedovici 2, Frafjord 1, Jorgensen 1, iar de la FCM s-au remarcat Kristiansen 6 şi Fauske 5 reuşite.

După cinci etape derulate în grupa I, clasamentul este condus de Gyor ETO, cu 14 puncte, urmată de CSM Bucureşti şi Rostov, cu câte 13, Nykobing şi Krim, câte 5, FCM 4 puncte.

CSM Bucureşti a obţinut anterior următoarele rezultate în grupa I: 28-22 şi 24-28 cu Gyor, 31-26 cu FC Midtjylland şi 22-22 cu Rostov-Don.

Calificată în sferturile de finală

CSM este deja calificată în sferturile de finală ale competiţiei, iar în ultima rundă va juca în deplasare, cu Rostov-Don (10 martie).

Din grupa principală II fac parte echipele HC Vardar, Metz Handball, FTC Budapesta, Buducnost, SG BBM Bietigheim şi Thuringer HC.

După disputarea meciurilor din grupele principale, primele patru clasate se vor califica în sferturile de finală (6-8 aprilie turul şi 13-15 aprilie returul).

Câştigătoarele din sferturi se vor califica la Turneul Final Four, care va avea loc la Budapesta, în 12 şi 13 mai.