Croația, prima semifinalistă a Campionatului European de handbal masculin

Handbal
Handbal

Se cunoaşte deja care este prima semifinalistă a Campionatului European de handbal masculin.

Croția este prima semifinalistă a Campionatului European de handbal masculin, după ce s-a impus cu 29 la 28 în fața Norvegiei. Zeljko Musa a marcat golul victoriei, în ultimele secunde din cea de-a patra repriză de prelungiri. Croația a avut nevoie de 80 de minute de joc pentru a se impune.

Scorul a fost 23 la 23 la finalul timpului regulamentar, iar după primele două reprize de prelungiri tabela de marcaj a arătat tot egal, 26-26. După 75 de minute scorul era 28 la 28, iar salvarea a venit odată cu golul lui Zeljko Musa în minutul 79:56. Croația a câștigat cu 29 la 28, iar Duvnjak a fost desemnat omul meciului cu opt goluri marcate.

Datorită acestei victorii, Croația a obținut și calificarea directă la Campionatul Mondial din 2021. În cea de-a doua semifinală se înfruntă Spania şi Slovenia (scor 20-15, la pauză), potrivit Mediafax.