Urmărește emisiunea live

Cristiano Ronaldo, al 18-lea gol în Serie A

Ronaldo
Ronaldo

Atacantul portughez Cristiano Ronaldo a marcat al 18-lea său gol pentru Juventus Torino în campionatul de fotbal al Italiei, ajutându-şi echipa să se impună în deplasare, cu scorul de 3-0, în faţa formaţiei Sassuolo, duminică seara, într-o partidă din cadrul etapei a 23-a a sezonului.

Juve a deschis scorul în prima repriză, prin germanul Sami Khedira, care a reluat în poartă mingea respinsă de portarul lui Sassuolo, după un un şut al lui Ronaldo. Portughezul a marcat cel de-al doilea gol al oaspeţilor, în minutul 70, iar apoi i-a pasat decisiv lui Emre Can la ultima reuşită a torinezilor (min. 86).

Graţie acestui nou succes, Juventus Torino şi-a consolidat poziţia de lider al clasamentului, distanţându-se la 11 puncte de SSC Napoli, ocupanta locului secund, şi la 20 de puncte de Inter Milano, echipa de pe poziţia a treia. Genoa, cu portarul român Ionuţ Radu între buturi, a remizat cu Bologna, 1-1, în deplasare, dar internaţionalul român de tineret a greşit la golul echipei gazdă.

Vezi şi: Eugen Teodorovici participă la reuniunea Eurogrup

FED CUP ROMÂNIA - CEHIA: VICTORIE!