Copa Libertadores - Boca Junior şi Flamengo, cu un pas în semifinale

Echipele Boca Juniors şi Flamengo Rio de Janeiro au luat o opţiune importantă pentru calificarea în semifinalele celei mai importante competiţii inter-cluburi din America de Sud, Copa Libertadores, graţie victoriilor obţinute miercuri, în prima manşă a sferturilor de finală.

Boca Juniors a învins în deplasare, cu scorul de 3-0, formaţia ecuadoriană LDU Quito, prin golurile lui Ramon Abila (11), Emanuel Reynoso (47) şi autogolul lui Luis Caicedo (81).

În semifinale, Boca ar putea da peste marea sa rivală argentiniană River Plate, care urmează să înfrunte joi, pe teren propriu, echipa paraguayană Cerro Porteno.

Flamengo, încurajată de peste 66.000 de spectatori prezenţi în tribunele celebrului stadion Maracana din Rio, a dispus cu 2-0 de o altă formaţie braziliană, Internacional Porto Alegre, graţie "dublei" atacantului Bruno Henrique (75, 79), jucător convocat pentru următoarele două meciuri amicale ale Selecao, cu Peru şi Columbia, programate în luna septembrie.

Câştigătoarea duelului dintre Flamengo şi Internacional va înfrunta în penultimul act al competiţiei învingătoarea celuilalt duel 100% brazilian, dintre Palmeiras şi Gremio (1-0 în meciul tur).

Meciurile retur din sferturile de finală ale Copei Libertadores vor avea loc săptămâna viitoare.