CM Under-17 - Calificare dificilă pentru Brazilia în sferturile de finală

Echipa Braziliei s-a calificat cu dificultate în sferturile de finală ale Cupei Mondiale de fotbal rezervate jucătorilor sub 17 ani, pe care o găzduieşte, învingând la limită, cu scorul de 3-2, formaţia statului Chile, într-o partidă din optimile de finală, disputată miercuri la Gama.

Golurile au fost marcate de Kaio Jorge (8, 45+2 - penalty) şi Diego Rosa (65) pentru învingători, respectiv Joan Cruz (25, 41).

Victoria brazilienilor a fost umbrită de accidentarea vedetei Talles Magno, în repriza secundă.

În sferturile de finală, Brazilia va înfrunta câştigătoarea meciului dintre Italia şi Ecuador, programat joi.

Într-o altă partidă din optimi, disputată la Goiania, Franţa a dispus cu 4-0 de Australia, graţie unei triple a lui Nathanel Mbuku, jucătorul formaţiei Reims. Francezii se vor lupta pentru un loc în semifinale cu Spania, care a dispus la rândul ei, cu 2-1, de Senegal.