Chipciu, început bun de sezon pentru Sparta Praga

Alex Chipciu. foto: @ACSpartaPraha

Mijlocaşul român Alexandru Chipciu a marcat un gol pentru Sparta Praga, care a învins campioana Ungariei la fotbal, Vidi FC, cu scorul de 3-1 (2-0), luni, într-un meci amical jucat în stagiul de pregătire din Spania, potrivit site-ului clubului ceh.

Chipciu a deschis scorul în min. 6, Guelor Kanga (39) a majorat diferenţa, dar echipa din Szekesfehervar a redus din diferenţă după pauză, prin Szabolcs Huszti (52 - penalty), scorul final fiind stabilit de Srdjan Plavsic (83).

Chipciu a jucat în prima repriză, iar Nicolae Stanciu a evoluat în repriza secundă. Portarul Florin Niţă şi fundaşul Bogdan Vătăjelu nu au fost utilizaţi în acest meci.