Chile - Columbia, capul de afiş al sferturilor, la Copa America 2019

Meciul dintre selecţionatele de fotbal ale statului Chile, campioana en titre, şi Columbiei va fi capul de afiş al sferturilor de finală ale turneului Copa America 2019, găzduit de Brazilia.

Columbia a câştigat toate meciurile din grupa sa, în timp ce Chile a ocupat locul al doilea în Grupa C, după Uruguay, care s-a impus luni, în meciul direct cu 1-0. Partida va avea loc sâmbătă, pe Arena Corinthians din Sao Paulo. Echipa gazdă, Brazilia, va primi replica Paraguayului în sferturi, echipa Albirroja fiind beneficiara remizei dintre Japonia şi Ecuador (1-1). Paraguayul a reuşit să elimine Brazilia la ediţiile din 2011 şi 2015 în sferturile de finală, de fiecare dată după loviturile de departajare. Dacă se va califica în semifinale, Selecao va juca pe 2 iulie pe Mineirao din Belo Horizonte, stadion de tristă amintire după acel 1-7 cu Germania, la Cupa Mondială din 2014. Adversara sa din penultimul act ar putea fi Argentina, dacă echipa Albiceleste trece de incomoda Venezuela, vineri la Rio de Janeiro.

Sâmbătă, Uruguayul, echipa cu cele mai multe titluri la Copa America (15), este favorită în meciul cu Peru, de la Salvador, dar peruanii au jucat semifinale în 2011 şi 2015. Programul sferturilor de finală Joi 27 iunie sfert 1: Brazilia - Paraguay (Arena do Gremio - Porto Alegre, vineri, 03:30, ora României) Vineri 28 iunie sfert 2: Venezuela - Argentina (Maracana - Rio de Janeiro, 22:00) sfert 3: Columbia - Chile (Arena Corinthians - Sao Paulo, sâmbătă, 02:00) Sâmbătă 29 iunie sfert 4: Uruguay - Peru (Itaipava Arena Fonte Nova - Salvador, 22:00).