Chelsea - Slavia Praga scor final

În această seară, de la ora 22.00, pe stadionul Stamford Bridge din Londra se vor întâlni pentru sferturile cupei Europa League, Chelsea Londra și Slavia Praga. Echipa londoneză este favorită la casele de pariuri, dar cehii sunt recunoscuți ca o echipă care poate oricând poate oferi o surpriză.

După un meci pe contre, Chelsea Londra s-a dovedit a fi echipa mai pragmatică. În a doua parte a meciului deși nu au avut atacuri care să pună în pericol poarta adversă, au știut să țină sub control echipa adversă. Schimbările făcute de antrenorul echipei cehe s-au dovedit a fi tardive. Astfel, Chelsea a dominat meciul la toate capitolele: goluri, posesie, cartonașe.

Chelsea Londra merge mai depate. Slavia Praga a murit frumos

Scor final 4-3 (5-3)

Minutul 90  Arbitrul arată 2 minute de prelungiri

Minutul 85  Schimbare. Iese Perdro și intră Callum. Iese Ledesma și intră Hudson-Odoi

Minutul 82  Miroslav scapă pe contraatac și trage puțin pe lângă poartă. Stadionul a amuțit

Minutul 45 Arbitrul de margine arată 1 minut de prelugiri

Minutul 44 Chelsea pare mulțumită cu acest scor la pauză și domină la capitolul posesie

Minutul 40 Chelsea are meciul în mână. Domină clar la toate capitolele.

Minutul 33 Kante (Chelsea) primește un cartonaș galben pentru un fault dur

Minutul 26 Nici nu s-a reluat bine meciul, că Chelsea înscrie din nou 4-1 prin Pedro

Scor 3-1

Minutul 25 Slavia reduce din handicap prin Soucek

Minutul 25 Portarul Arrizabalaga respinge în corner

Minutul 25 Lovitură liberă pentru Slavia de la 25 de metri

Minutul 18 Olivier Girourd duce scorul la 3-0

Încă un gol. Se pare că în seara asta Chelsea face o lecție de fotbal cu Slavia Praga

Scor 2-0

Minutul 9 Chelsea înscrie din nou grație unui autogol al fundașului echipei cehe Deli

Scor 1-0

Minutul 6 Chelsea înscrie prin Pedro

Chelsea mizează pe cartea atacului cu un 4-3-3, în timp ce Slavia Praga pe cea a contra-atacului cu o poziționare 4-2-3-1

A început partida

Chelsea a câştigat doar cu 1-0 în urmă cu o săptămână în Cehia, ceea ce le dă speranţe fanilor celor de la Slavia că echipa lor poate realiza încă o minune, după ce au eliminat în mod dramatic Sevilla.

Maurizio Sarri este pregătit să rotească din nou echipa, aşa cum face de fiecare dată în Europa League, singura competiţie în care a mai rămas. În campionat, elevii lui Sarri au cedat, 0-2, în faţa lui Liverpool.

ECHIPE PROBABILE

CHELSEA: Arrizabalaga, Azpilicueta, Christensen, Luiz, Alonso; Kante, Jorginho, Barkley; Pedro, Giroud, Hudson-Odoi

SLAVIA: Kolar; Coufal, Ngadeu-Ngadjui, Deli, Boril; Traore, Soucek, Kral; Stoch; Masopust, Olayinka

Vezi și: Ploaie de goluri în Europa League - Rezultate în sferturile de finală