Caroline Garcia, un nou eșec la Roland Garros

Caroline Garcia a fost învinsă, joi, de rusoaica Ana Blinkova în turul al doilea al Roland Garros.

Franţa a rămas fără reprezentante în proba feminină de simplu din cadrul turneului de tenis de la Roland Garros, după ce Caroline Garcia (cap de serie numărul 24) a fost învinsă, joi, de rusoaica Ana Blinkova, cu 1-6, 6-4, 6-4, într-un meci din runda a doua a competiţiei de Mare Şlem.

Portoricana Monica Puig, campioana olimpică en titre, s-a impus în alt meci în faţa rusoaicei Daria Kasatkina (cap de serie numărul 21), cu 6-3, 6-1, iar germanca Andrea Petkovic a câştigat în faţa taiwanezei Su-Wei Hsieh (cap de serie nr. 25) cu 4-6, 6-3, 8-6.

Meciul dintre americanca Madison Keys (14 WTA) şi australianca Priscilla Hon (132 WTA) a fost întrerupt după două seturi, primul câştigat de Keys cu 7-5, iar al doilea de Hon, cu acelaşi scor.

Şi partida dintre sârboaica Aleksandra Krunic şi ucraineanca Lesia Ţurenko s-a întrerupt, joi, din cauza întunericului, după două ore şi 25 de minute, la scorul de 6-6 în setul decisiv, după ce Krunic s-a impus cu 7-5 în primul act, iar Ţurenko a câştigat setul secund cu 7-5. Krunic a ratat o minge de meci la scorul de 6-5 în decisiv.

Rezultatele de joi - turul al doilea:
Naomi Osaka (Japonia/N.1) - Victoria Azarenka (Belarus) 4-6, 7-5, 6-3
Katerina Siniakova (Cehia) - Maria Sakkari (Grecia/N.29) 7-6 (7/5), 6-7 (8/10), 6-3
Ana Blinkova (Rusia) - Caroline Garcia (Franţa/N.24) 1-6, 6-4, 6-4
Serena Williams (SUA/N.10) - Kurumi Nara (Japonia) 6-3, 6-2
Andrea Petkovic (Germania) - Su-Wei Hsieh (Taiwan/N.25) 4-6, 6-3, 8-6
Ashleigh Barty (Australia/N.8) - Danielle Collins (SUA) 7-5, 6-1
Simona Halep (România/N.3) - Magda Linette (POL) 6-4, 5-7, 6-3
Monica Puig (Porto Rico) - Daria Kasatkina (Rusia/N.21) 6-3, 6-1
Iga Swiatek (Polonia) - Qiang Wang (China/N.16) 6-3, 6-0
Amanda Anisimova (SUA) - Arina Sabalenka (Belarus/N.11) 6-4, 6-2