Liga Campionilor. BARCELONA - LYON Rezultat final

Liga Campionilor. BARCELONA - LYON Rezultat final, meci retur

Barcelona - Lyon LIVE score | Meciul retur din optimile Ligii Campionilor dintre Barcelona și Lyon este transmis Live pe DCNews.

BARCELONA - LYON rezultat final 5-1

FC Barcelona s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal după ce a surclasat echipa franceză Olympique Lyon cu scorul de 5-1, miercuri seara, pe Camp Nou, în manşa secundă a optimilor de finală. Cu un Leo Messi magistral, autor a două goluri şi a doua pase decisive, Barca şi-a respectat statutul de favorită, după 0-0 în tur. Catalanii au condus cu 2-0 la pauză, prin golul marcat de Messi (18 - penalty, cu o execuţie a la Panenka), după un fault comis de Denayer asupra lui Luis Suarez, şi reuşita lui Coutinho (31). OL a avut o replică bună după pauză, reducând din ecart prin Lucas Tousart (58) şi sperând o vreme la egalare, dar Messi a ieşit din nou la rampă şi a înscris în min. 78, la capătul unei acţiuni personale, iar apoi l-a servit pe Pique (81), la capătul unui contraatac. Scorul final a fost stabilit de francezul Ousmane Dembele (86) din pasa aceluiaşi Messi.

Barcelona - Lyon echipele de start:

Barcelona: Ter Stegen - Sergi Roberto, Pique, Lenglet, Jordi Alba - Arthur, Busquets, Rakitic - Messi, Suarez, Coutinho
Rezerve: Jasper Cillessen, Nelsinho, Samuel Umtiti, Carles Alena, Arturo Vidal, Ousmane Dembele, Malcom

Lyon: Lopes - Dubois, Denayer, Marcelo, Mendy - Ndombele, Tousart, Marcal - Dembele, Fekir, Depay
Rezerve: Mathieu Gorgelin, Rafael, Kenny Tete, Houssem Aouar, Pape Diop, Bertrand Traore, Maxwel Cornet

BARCELONA - LYON LIVE - Partida începe la ora 22.00, Camp Nou, Barcelona.

BARCELONA - LYON LIVE -BARCELONA - LYON LIVE - În tur, în primul meci din optimi, dintre cele două echipe, scorul a fost egal, 0-0. Cei de la Lyon au venit la Barcelona cu gânduri mari, însă echipa catalană trece printr-o perioadă extrem de fastă, ceea ce face ca misiunea francezilor să fie extrem de grea.

BARCELONA - LYON LIVE - Față de meciul din tur tur, Lyon îl va avea în teren pe caâăpitanul echipei, Nabil Fekir.

BARCELONA - LYON LIVE - În acest moment, argentinianul Messi este golgheterul echipei, cu 6 goluri. Jucătorii indisponibili sunt brazilianul Rafinha și belgianul Vermaelan.

BARCELONA - LYON LIVE - Echipe probabile:

Barcelona
Ter Stegen - Roberto, Piqué, Lenglet, Alba - Rakitić, Busquets, Arthur - Messi, Suárez, Coutinho
Lyon
Lopes - Dubois, Denayer, Marçal, Mendy - Tousart, Ndombélé - Traoré, Fekir, Terrier - Depay.

Până azi, s-au calificat în sferturile UEFA Champions League: Ajax Amsterdam, Tottenham Hotspur, Manchester United şi FC Porto.