Ana Bogdan, pas important în turneul de la Bogota. Și nu e singură

Ana Bogdan și Sachia Vickery fac pereche la Bogota, unde au avut meci în șaisprezecimi.

Perechea formată din jucătoarea română de tenis Ana Bogdan şi americanca Sachia Vickery s-a calificat, luni, în sferturile de finală ale probei de dublu din cadrul turneului WTA de la Bogota (Columbia), dotat cu premii totale de 250.000 de dolari, după victoria cu 6-3, 6-3 în faţa cuplului Ana Danilina (Kazahstan)/Iana Sizikova (Rusia).

Bogdan şi Vickery au obţinut victoria după 62 de minute.

Învingătoarele şi-au asigurat un cec de 1.820 dolari şi 60 de puncte WTA la dublu, iar în sferturi vor înfrunta perechea care se va impune în meciul dintre australiencele Monique Adamczak/Jessica Moore, favoritele numărul patru, şi cuplul Sarah Fichman (Canada)/Erin Routliffe (Australia).

Ana Bogdan va juca şi la simplu, adversara din primul tur fiind Chloe Paquet (Franţa), jucătoare venită din calificări.