Alexandru Băluţă a marcat pentru Slavia Praga în Cupa Cehiei

Alexandru Băluţă a marcat pentru Slavia Praga, formaţie care s-a calificat în semifinalele Cupei Cehiei la fotbal, după ce a surclasat-o pe MFK Karvina cu 5-0 (2-0), marţi seara, pe teren propriu, în sferturile de finală ale competiţiei.

Michal Frydrych (40) a deschis scorul, Băluţă (43) a majorat diferenţa, iar după pauză au mai înscris Mick van Buren (51, 68) şi Josef Husbauer (59). Băluţă a evoluat tot meciul pentru Slavia şi a primit cartonaş galben în min. 87.

În semifinale s-a calificat şi Sparta Praga, după 4-2 la loviturile de departajare cu FK Teplice (2-2, după prelungiri). Internaţionalul român Alexandru Chipciu a jucat 96 de minute la Sparta. Miercuri sunt programate celelalte două sferturi de finală, Banik Ostrava - Slovan Liberec şi Bohemians Praga - Sigma Olomouc.