A zecea victorie a sezonului pentru Liverpool în Premier League

FC Liverpool a obţinut a 10-a victorie în primele 11 etape ale campionatului de fotbal al Angliei, învingând în deplasare, cu scorul de 2-1, formaţia Aston Villa, într-o partidă disputată sâmbătă, anunță Agerpres.

"Cormoranii" au tremurat însă serios pentru acest succes, pe care l-au obţinut în ultimele minute ale partidei de la Birmingham, graţie golurilor lui Andrew Robertson (87) şi Sadio Mane (90+4), după ce gazdele, revenite anul acesta în Premier League, au deschis scorul în prima repriză, prin Mahmoud Hassan "Trezeguet" (21).

Campioana en titre, Manchester City, s-a impus la rândul ei cu 2-1, după acelaşi scenariu, în întâlnirea de pe teren propriu cu Southampton. "Sfinţii" au condus la pauză cu 1-0, graţie reuşitei lui James Ward-Prowse (13), însă elevii antrenorului Pep Guardiola au întors rezultatul în finalul jocului, prin Sergio Aguero (70) şi Kyle Walker (86).

Alte rezultate:
Bournemouth - Manchester United 1-0
A marcat: King (45).

Sheffield United - Burnley 3-0
Au marcat: Lundstram (17, 43), Fleck (44).

Brighton and Hove Albion - Norwich City 2-0
Au marcat: Trossard (68), Duffy (84).

West Ham United - Newcastle United 2-3
Au marcat: Balbuena (74), Snodgrass (90), respectiv Clark (16), F. Fernandez (22), Shelvey (51).

Arsenal Londra - Wolverhampton Wanderers 1-1
Au marcat: Aubameyang (21), respectiv Jimenez (76).

Sâmbătă seara se dispută partida Watford - Chelsea, în timp ce duminică au loc meciurile Crystal Palace - Leicester Ciy şi Everton - Tottenham.

Liverpool conduce în clasament, cu 31 puncte, urmată de Manchester City, 25 puncte, Leicester City şi Chelsea, cu câte 20 puncte, Arsenal Londra, 17 puncte, etc.