WIMBLEDON 2015: Monica Niculescu s-a calificat în turul 2, după ce a eliminat-o pe Monica Puig

WIMBLEDON 2015. Românca Monica Niculescu s-a calificat, marți, în turul 2 de la Wimbledon 2015, după ce a trecut în manșa inaugurală de Monica Puig (Porto Rico), în trei seturi, scor 5-7, 6-3, 6-1.

WIMBLEDON 2015. Monica Niculescu, numărul 48 WTA, s-a impus după o oră și 57 de minute de joc și o va înfrunta în turul secund pe Jana Cepelova, din Slovacia, locul 106 WTA, care a eliminat-o în primul tur pe Simona Halep.

Vezi detalii aici: CUTREMUR la Wimbledon! SIMONA HALEP a fost eliminată în primul tur

WIMBLEDON 2015. Românca a controlat primul set, a condus cu 2-0, 3-1 și 4-2, Puig a egalat (4-4), sportiva noastră a mai făcut un break (5-4), dar apoi a pierdut următoarele trei game-uri și setul (5-7), în 54 de minute.

WIMBLEDON 2015. În setul al doilea s-a mers cu serviciul până la 3-3, când Niculescu a făcut un break decisiv, luând apoi setul cu 6-3. Românca a dominat clar setul decisiv, pe care și l-a adjudecat cu 6-1.

WIMBLEDON 2015. Monica Niculescu a reușit 18 de mingi direct câștigătoare (Puig 22) și a comis 21 de erori neforțate, față de 44 ale portoricanei.

WIMBLEDON 2015. Prin calificarea în turul secund, românca și-a asigurat un cec de 47.000 de lire sterline și 70 de puncte WTA.